Sayfa / Coğrafi Yapı
Coğrafi Yapı
 • Kasabamız Gönen ilçesi ve Keçiborlu ilçesi arasında olup Kapı dağının uzantısı  olan Tepelci, Erenler Dağı ve Demirli dağlarının ortasında Güney’e bakan bir yamaçta kurulmuştur. Kasabamız ilçenin batısına düşmekte olup ovası, yaylası ve dağlarıyla ilçenin geniş bir kasabasıdır. Arazimiz her türlü hayvancılığı yapmaya elverişlidir. Bozkırlarında koyun, çayırlarında sığır, çalılıklarında keçi beslenmektedir. Arazilerimizin engebeli olması erozyonu hızlandırmakta, verimin düşmesine neden olmaktadır. Yükseltisi çevresine uymaktadır. Kasabamızın bulunduğu yerin rakımı 1250 dir. Güney kısmında bulunan ovası Burdur gölüne doğru uzanmaktadır. Kasabamız Akdeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen İç Ege ve İç Anadolu Bölgesi iklimleri hüküm sürer. Yazları serin, kışları da çok soğuk geçer. Kasabamız ilçemiz Gönen’e 14 km, Keçiborlu’ya 10 km ve Isparta’ya 40 km uzaklıkta olup Gönen, Keçiborlu ve Isparta yolumuz asfaltlıdır.  

         Kasabamızın 3 göleti vardır. Uzundere, Uludere ve Kalburcu göletleridir. Ova mevkii’nde yeni gölet (Karagöz Göleti) yapım çalışmaları devam etmekte olup 2015 yılı içinde faaliyete geçecektir.  Bunlardan Kalburcu göleti sınırlarımız içinde olmasına rağmen suyundan Keçiborlu yararlanmaktadır. 

   

               Güneykent yeni yerleşim yeri olan Karataş bölgesi ile gelişmeye ve göç almaya müsait bir konumdadır. Gümüşgün Mahallemizin de beldemize bağlanması ile Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesinin bir kısmı da sınırlarımıza katılmıştır.  Isparta-İstanbul demiryolu  ağı Gümüşgün Mahallemiz ve Karataş yerleşim yerinin imar sahası içinden geçmektedir. Isparta-Afyon karayolu da aynı şekilde imar sahasına paralel bir şekilde geçmektedir. Yine ulaşım ağında önemli bir yere sahip Süleyman Demirel Havalimanı’da Gümüşgün Mahallemize ve Karataş yerleşim yerine 3 km mesafededir. Ulaşım yönünden tüm yolların kavşak olduğu ve ulaşımın tüm imkanlarına haiz konumdadır.

               Süleyman Demirel Organize Sanayi bölgesi Gümüşgün Mahallemiz ve yeni yerleşim yerimiz Karataş ile sınır pozisyonunda olup sanayi sektörünün gelişimi ile göç alacak konumdadır. Organize sınırında ayrıca Güneykent sınırları içinde yer alan kamulaştırması tamamlanmış 75.000 m² lik sergi ve fuar alanı önümüzdeki yıllarda faaliyete geçtiği taktirde iş istihdamında önemli bir katma değer sağlayacaktır.

              Yine Karataş yerleşim alanı yakınında ki Süleyman Demirel Havalimanı bitişiğinde 1719 dekarlık istimlak çalışmaları tamamlanmış Ankara Güvercinlik’teki Kara Havacılık Eğitim Okulunun geleceği alanın yerleşim yerine yakınlığı önümüzdeki yıllarda hareketliliği artıracak bir etken olup şimdiden yatırımcı çekmektedir.

   Yukarıda sayılan sebepler göz önüne alındığında Güneykent hem şu an ki yerleşim merkezi hem de yeni yerleşim alanı Karataş ile yakın gelecekte ilçe statüsünde olacak, ekonomik girdisi fazla, ulaşım imkanları en iyi olan ve stratejik bir konuma sahip bir yerleşim alanı olacaktır.